Atrakcje

Zamek CzochaZamek Czocha to pierwsza z atrakcji, którą warto odwiedzić, będąc
w Domkach Złotnickich. Znajduje się w okolicy miasteczka Leśna,
nad jeziorem Leśniańskim, w dolinie rzeki Kwisy.  W XIII wieku
był warownią obronną pogranicza polsko-czeskiego, później przekształconą na siedzibę władz księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Z czasem stracił na wrtości i został siedzibą rodów rycerskich. Poddany przebudowie w stylu renesansowym, świetnie wyposażony, uległ pożarowi i długo czekał na ponowną renowację. Pełna odbudowa nastąpiła dopiero w XX wieku. Na zamku znajdziemy liczne komnaty bogato zdobione. Zamek może się poszczycić swoją białą damą – nieszczęśliwą małżonką niegdysiejszego właściciela zamku. 
Turyści mogą korzystać z licznych atrakcji: walki rycerskie, koncerty muzyki średniowiecznej i kameralnej i jest oczywiście możliwość zwiedzania komnat.Pzewodnik oprowadza po kasztelanii i podzamczu, zobaczyć można komnatę Cesarską, pokoje „podróżnika", rycerskie, Chłopca Czarodzieja czy pokój myśliwski. Przy zamku jest wypożyczalnia rowerów i można się wybrać na zwiedzanie ruin okolicznych zamków – Gryf, Rajsko i Świecie, czy też spacerem wybrać się na Zaporę Złotnicką lub Leśniańską. Do zamku dotrzeć można jadąc z Jeleniej Góry w stronę Gryfowa Śląskiego, a później w kierunku Leśnej.



gryfow slaski ratusz 1

Gryfów Śląski malowniczo położony na Pogórzu Izerskim zachwyci każdego kto przyjedzie w te rejony. Liczne wzniesienia tworzą doskonałe punkty widokowe na Karkonosze i Góry Izerskie. Rzeka Kwisa i Jezioro Złotnickie to prawdziwy raj dla wędkarzy ze względu na różnorodność gatunków ryb w tutejszych wodach. Fanów historii sztuki zainteresuje wyjątkowy rynek miasta oraz jego ratusz z wysoką wieżą, widoczną z daleka. To prawdziwa duma miasta, jedyna taka na Dolnym Śląsku.
W okolicy piękny późnogotycki kościół, w którym znajduje się epitafium rodziny Schaffgotschów. 
Osoby uprawiające turystykę aktywną znajdą dla siebie liczne trasy piesze i rowerowe a również do jazdy konno.
W Gryfowie rzeka Kwisa obchodzi co roku - w czerwcu - swoje święto zwane: Kwisonalia. Wędkarze mogą wziąć udział w wielu konkursach wędkarskich. Dla turystów tego miasta mamy dobrą informację: nasze domki znajdują się blisko tej atrakcyjnej krainy,
nad Zalewem Złotnickim.



Cis w Henrykowie Lubańskim 3Henryków Lubański - niewielkie miasteczko przy południowo-zachodniej granicy naszego kraju. Rośnie tu jeden z najokazalszych okazów polskiej przyrody: Cis Henrykowski. Według obliczeń ma około 1300 lat i jest starszy od Państwa Polskiego. Obecnie drzewo rośnie oparte o pobliski dom. O znaczeniu cisu w Polsce może mówić to, że było to jedno z pierwszych drzew objętych pierwotną ochroną gatunkową. Jedno z praw utworzonych przez króla Władysława Jagiełłę mówiło: "Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa, które znajdują się być wielkiej ceny, jako jest cis albo im podobne, porąbał, ten może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rąkojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan". Mimo to występowanie drzewa było wielokrotnie zagrożone. W 1813 roku jego pień uszkodzili szablami Kozacy, zaś w 1989 roku huragan uszkodził jadną z odnóg drzewa. W 1992 roku cis został wpisany na listę pomników przyrody.
W ostatnich latach utworzono drogę dojazdową do drzewa, a w pobliżu powstał parking dla turystów.


muzeum kargul i pawlakLubomierz to prawdziwa architektoniczna perła Dolnego Śląska.
Nie tknięty przez zniszczenia II WŚ, zachował formę śródmieścia typowego dla średniowiecznych osad targowych. Historia Lubomierza sięga XII w. i jest mocno powiązana z położeniem osady na istotnym szlaku komunikacyjnym Praga - Zgorzelec. Wartościowym wydarzeniem, wpływającym na obraz i losy miasta, było wybudowanie klasztoru dla sprowadzających się tu sióstr benedyktynek.

Lubomierz stał się miastem na podstawie otrzymanych praw miejskich
w 1291 r. od Księcia Bolka I Świdnickiego. Później miasto przechodziło
z rąk do rąk i przechodziło burzliwą drogę. Miasto wraz z klasztorem zostały ograbione i zdewastowane przez husytów w 1426 roku. Ciągła obawa przed wojną spowodowała, że w Lubomierzu utworzono Bractwo Kurkowe. Później historia potoczyła się już lepiej. W połowie XVI w. nastąpił okres rozkwitu Lubomierza. 

 Malowniczość Lubomierza oraz przyległych terenów zachęciła twórców filmów do wybrania tych okolic za plan filmowy.
Nakręcono tu 8 filmów, min. „Sami Swoi" i tryptyk S. Chęcińskiego. Od 1997r. corocznie w połowie sierpnia organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, gdzie pojawiają się licznie znakomici aktorzy, reżyserzy i tysiące turystów.